Schrijf je in voor de studiedag 'Dorpse Interieurs: over antropologie en dorpsruimte' op 25 september

De gemeente Laakdal, Welzijnszorg Kempen en AR-TUR nodigen je van harte uit op vrijdag 25 september 2026 voor de studiedag Dorpse Interieurs: over antropologie en dorpsruimte in ontmoetingscentrum ’t Fortun in Laakdal.

Hoe ervaren bewoners hun dorp? Welke plekken spelen een belangrijke rol in het dagelijkse leven? En wat kunnen ontwerpers, beleidsmakers, sociale organisaties en lokale besturen leren uit de manier waarop mensen hun dorp gebruiken, beleven en vormgeven?

Tijdens de studiedag Dorpse Interieurs: over antropologie en dorpsruimte onderzoeken we hoe inzichten uit het dagelijkse leven van dorpsbewoners kunnen bijdragen aan levendige, verbonden en toekomstgerichte dorpen. Centraal staat het antropologisch onderzoek ‘Het leven zoals het is in Groot-Vorst en Wortel’, dat antropologe Ruth Soenen (Simply Community) in de loop van 2025 in opdracht van AR-TUR uitvoerde, waarin bewoners, ontmoetingsplekken, gewoontes en sociale netwerken in kaart werden gebracht.

Ruth neemt ons mee in de resultaten van dit onderzoek en laat zien hoe een diepgaande kennis van het dagelijkse dorpsleven nieuwe inzichten biedt voor zowel ruimtelijke als sociale vraagstukken. Vervolgens tonen Dieter Leyssen (51N4E / ACTE) en Ruth Soenen hoe deze inzichten kunnen worden vertaald naar concrete ingrepen in de publieke ruimte en initiatieven die het sociale weefsel van een dorp versterken.

De namiddag sluiten we af met een panelgesprek waarin ontwerpers, beleidsmakers en lokale actoren in gesprek gaan over de vraag: hoe krijg je terug leven in een dorp? Daarbij staan zowel de fysieke inrichting van dorpen als de kracht van gemeenschappen centraal.

Foto: Roelfi

Praktische info

Locatie
Ontmoetingscentrum 't Fortun | zaal Platina
Smissestraat 3 - 2430 Laakdal

Parkeren
Je kan parkeren aan het gemeentehuis van Laakdal. Van daaruit is het slechts een korte wandeling naar ontmoetingscentrum ’t Fortun. Enkele beachvlaggen van de gemeente markeren de route naar ontmoetingscentrum ’t Fortun.

Timing
13u00 tot en met 17u00

Programma
13u00-13u30
Inloop met koffie

13u30-13u45
Inleidend gesprek gemodereerd door Tine Hens over het waarom van een antropologisch dorpenonderzoek met:

  • Tine Gielis (burgemeester Laakdal)
  • Edith Wouters (AR-TUR)

13u45-14u45
Presentatie antropologisch dorpenonderzoek ‘Het leven zoals het is in Groot-Vorst en Wortel’ door Ruth Soenen (Simply Community)

14u45-15u00
PAUZE

15u00-15u15
Ruimtelijk - Presentatie mogelijke ingrepen in de publieke ruimte op basis van antropologisch onderzoek door Dieter Leyssen (51N4E / ACTE)

15u15-15u30
Sociaal - Presentatie ‘Hoe breng je terug leven in een dorp?’ door Ruth Soenen (Simply Community)

15u30-16u15
Panelgesprek 'Hoe krijg je terug leven in een dorp?' met:

  • Chiel Peeters (schepen RO, Laakdal)
  • Eric Nysmans (directeur Welzijnszorg Kempen, inwoner Groot-Vorst)
  • Joris Van Reusel (ontwerper, docent)
  • Katrien Loots (Avansa Kempen)

16u15-16u45
Vragen en afsluiten

Inschrijven
Deelname kost 20€ - inschrijven is verplicht, dus meld je zeker aan!

Schrijf je hier in voor de studiedag Dorpse Interieurs: over antropologie en dorpsruimte.